Новини от агенциите

7000 Ендуро фенове събра откриването на Шампионата в Казанлък

Алма PR и маркетинг

7000 Ендуро фенове събра откриването на Шампионата  в Казанлък
Тридневно офроуд зрелище зарадва над 7000 фенове на мотоциклетния спорт, които този уикенд се събраха в Казанлък за старта на Републиканския шампионат по Ендуро. В петък, 30 април, за подгрявка на състезатели и публика беше проведен вече традиционният за състезанията от Ендуро шампионата Хилклайминг. 25 мотоциклетисти се състезаваха в опит да превземат невъзможен на пръв поглед баир, който едва няколко състезатели успяха да изкачат до горе. Наградата от 500 лв. спечели австрийският Ендурист Петер Бахлер с мотор Хусаберг. Той заедно с петима приятели бе в България на гости на старозагорския клуб “Луда работа” и се оказа на мястото на надпреварата почти случайно. Самият Ендуро шампионат започна на 1 май, събота. През първия състезателен ден участниците трябваше да изминат 3 обиколки по технично 40 км. трасе. При всяка обиколка те се качваха до билото на Стара планина и отново се спускаха в Долината на розите. Два внимателно подбрани специални теста бяха същинското състезание, в което участниците трябваше да покажат бързина, а съгласно новия правилник, дистанцията беше разделена от две часови контроли. Фиксираните времената за преминаване между тях се оказаха препятствие само за някои от по-бавните. Без значение по какви правила, безапелационен отново беше шампионът от последните няколко години Георги Тодоров – Кокера от клуб „Луда Работа”, Стара Загора. За второто място се пребори Пламен Янков от „Моторекс Мотобум”, а трети остана Станислав Стоянов от „Екометал Рейсинг Тийм”. В клас „Хоби”, където състезателите преодоляха малко по-кратко и леко трасе, победител стана Иван Иванов с КТМ, а след него се наредиха Иван Минков с Kawasaki и Димитър Йорданов с Honda. Три дами поеха по състезателното трасе в събота, но то се оказа доста “тежко” за тях и първия ден те не успяха да финишират. Единствена Биляна Мартинова оцеля, за да стратира през втория ден и това й донесе победата. Истинската атракция за публиката бе втория ден – Ендурокросът на стадиона в с. Шейново. Организаторите от офроуд клуб „Севтополис” се бяха погрижили да направят трасето доста екстремно и технично. 25 състезатели в клас „Експерт”, стартираха по екстрийм теста със специално построени зрелищни препятствия. Станислав Стоянов („Екометал Рейсинг Тийм”, София) с КТМ се изстреля от старта и поведе колоната, но след една обиколка бе изпреварен от няколкократния шампион (Тодоров) и победителя в „Сървайвър” - Николай Мартинов, които взривиха публиката с няколко атрактивни изпреварвания. Към средата на дистанцията в битката се включи и Михаил Митов от MG Racing, но заради проблеми на едно от препятствията той се задоволи с третото място. Мартинов и Кокера бяха гума до гума до самия финал, но шампионът успя да задържи статуквото и си тръгна с пълния брой точки. При АТВ-тата в клас „Експерт” след двата състезателни дни първото място грабна Цанко Цанков Сузуки 450 от мотоклуб „Crazy Fox”, Варна. Негови подгласници станаха: Радостин Георгиев КТМ 525 от „Луда работа”, Стара Загора и Красимир Колев с Хонда TRX 400 от клуб „Екстрийм Тойота Венци”. Следващият втори кръг от Републиканския шампионат по Ендуро очаква своите фенове в Габрово на 8 - 9 май край зимния курорт „Узана”. Организаторите от „Риск” клуб – Габрово обещават зрелищно състезание. КЛАСИРАНЕ Мотоциклети „Експерт”: 1. Георги Тодоров – КТМ – „Луда Работа” Стара Загора – 40 т. 2. Пламен Янков – Beta 525 – „Моторекс Мотобум” – 30 т. 3. Станислав Стоянов – Yamaha 450 – „Екометал Рейсинг Тийм” – 25 т. Мотоциклети „Хоби”: 1. Иван Иванов – КТМ – „Луда Работа” Стара Загора – 40 т. 2. Иван Минков – Kawasaki KDX 220 – 34 т. 3. Свилен Чукуров – КТМ – „Луда Работа” Стара Загора – 28 т. АТВ „Експерт”: 1. Цанко Цанков – Suzuki 450 – „Крейзи Фокс” Варна – 37 т. 2. Радостин Георгиев – КТМ 525 – „Луда Работа” Стара Загора – 35 т. 3. Красимир Колев – Honda TRX400 – „Екстрийм Тойота Венци” – 30 т.