Ренесансова музика ще звучи в Долината на розите
PR Sales

Единствената рецепта за пълна зала е да бъдем по-истински. Това каза диригентът Йордан Камджалов в навечерието на първия фестивал на негово име, който ще се състои на 4, 5 и 6 юли в Етнографски комплекс „Дамасцена“ край Павел баня.
Според него публиката безпогрешно разпознава безкомпромисно истинското, защото в обществото има „глад за истински неща". Както във всяка своя инициатива, така и в предстоящия фестивал в Долината на розите фондация „Йордан Камджалов“ кани публиката именно на нещо истинско, на доказано качество, доказано вдъхновение и доказани резултати, посочи маестрото, който е и артистичен директор на културния форум. Той заяви, че през идните дни в комплекс „Дамасцена“ публиката може да очаква да види вдъхновени и доказани млади хора, които ще творят. Ще бъде представена музика от Ренесанса до XXI век, обясни Камджалов. Фестивалът се открива с концерт на Genesis Orchestra, като солисти ще са международни лауреати. Във форума своя дебют ще направи и новият вокален фолклорен състав ИДНА, в който участват изпълнители от „Гласът на България“, а във втората вечер на сцената ще бъдат част от най-големия детски хор в България, воден от диригента Мая Василева, както и Хорът на музикалната лаборатория за човека. „Програмата включва и формата „България пее“, което е възможно най-интердисциплинарния, широко скроен и демократичен формат - там цялата публика е поканена да бъде сътворец и участник“, обясни Йордан Камджалов. Той подчерта, че всеки от дните започва с лекция и среща с широката общественост, като начало на фестивала ще постави именно среща със „златния учител“ на България – физикът Теодосий Теодосиев. Това е една пълна прегръдка между култура и просвета, заяви маестрото.
Каним всички на три дни вдъхновение, на среща с огромен талант и креативност, среща и с личности в просветата, за да видим хармонията, посочи още той. „Винаги съм казвал, че Министерството на културата и Министерството на образованието трябва да са едно - не може да има образование без култура, не мога да си представя и култура без образование. А това е една прегръдка между тези два принципа“, каза маестро Камджалов. Фестивалът „Камджалов“ в Долината на розите се организира по покана на Етнографски комплекс „Дамасцена“. Поканиха ме да създадем фестивал на мое име, което беше нещо съвършено неочаквано, непланирано - нещо, за което не съм мечтал, посочи диригентът. Той изказа благодарност за доверието и съобщи, че вече се работи и по организацията на второто издание на културния форум, което ще се състои по същото време идната година. „Заставам с името си, с отговорността си и с 15-годишната работа на фондация „Йордан Камджалов“, която по времето на редица кризи не е спирала да подкрепя колосалния български талант“, каза диригентът. Форумът се предвижда да бъде ежегоден, а осъществяването му става без подкрепата на местни или държавни институции. Правим всичко със съмишленици, които вярват и са убедени, че културата и просветата са гаранция за едно смислено бъдеще за всяко общество и цивилизация, посочи Йордан Камджалов. Според него именно в това "извънинституционално пространство" артистите имат свободата да създават онова, което може да внесе повече здраве, вдъхновение и надежда в обществото. По негово мнение положението в областта на културата в България е критично и е необходимо нови хора да работят по нов начин. „Със старите хора по нов начин няма да стане и с нови хора по стария начин - също. Това е сложен и огромен казус, трябва огромно количество хора да се съгласят да работят доброволно за това спасение, от което имаме нужда“, заяви той. Диригентът подчерта, че всичко, което е постигнала фондацията, се дължи на това, че в нея се работи безвъзмездно по всички проекти. Или работим за себе си, или за обществото – няма среден вариант, категоричен е маестро Камджалов. Ние създаваме платформи за манифестиране на таланта на хора, които от деца, от сутрин до вечер работят за мечтите си и които вече имат редица национални и международни постижения, отбеляза той.