Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Новини от агенциите

12 са новите Посланици на Европейския климатичен пакт в България


All Channels Communication Group


12 са новите Посланици на Европейския климатичен пакт в България

12 са новите лица, които се присъединяват към Посланиците на Европейския климатичен пакт в България. Те ще изпълняват ролята си за период от 1 година, след което всяка следваща година могат да кандидатстват за удължаване на срока. Към момента, Европейският климатичен пакт има 35 Посланика в България и общо над 1 100 в цяла Европа.

Посланиците на Европейския климатичен пакт предприемат действия в областта на климата в лично или професионално качество като представители на общност или организация, а не от името на Европейската комисия. Посланиците на пакта се избират въз основа на тяхното съответствие с целите и ценностите на Пакта и според развитието на общностите, инициативите и осведомеността на гражданите в областта на климата и климатичните промени, като например осигуряване на пропорционално представителство във всички държави-членки. 

Ето и имената на 12-те нови Посланика на Европейския климатичен пакт в България, подредени по азбучен ред на техните фамилии, и дейностите, които те планират в ролята си на Посланици:

Елена Брусарска: Като основател на дигиталната и комуникационна агенция HIBRID, Елена Брусарска има над 12 години професионален опит в сферата на връзките с обществеността и маркетинга. Натрупва опит в политическия PR, работейки като медиен съветник на един от българските членове на Европейския парламент. Има 9 години опит в екологичния сектор, със специализация в управлението на отпадъци, рециклирането и разделното събиране на отпадъци. Като посланик на Пакта популяризира и споделя с обществеността послания за екологичен начин на живот. Създава инициативата „Зелено дете“, която представлява поредица от събития в училища с деца от 5 до 7-ми клас, по време на които провежда дискусии по темите за опазване на околната среда, климатичните промени и какви действия може да предприеме всеки от нас на ежедневна база, за да съхраним природата и средата, в която живеем.

Мартин Величков: съосновател на „Младеж за зелено бъдеще“, първата българска асоциация за зелена младеж, и климатичен активист, фокусиран върху образованието на младежите и колективните действия. Като посланик на Европейския климатичен пакт планира да организира семинари за младежи в неравностойно положение, да създава съдържание за социалните медии с цел повишаване на осведомеността относно климата и да разработи ръководство за здравословно и устойчиво хранене, свързващо личното благополучие с действията за климата. 

Дима Генова: Съчетавайки интересът си към устойчивото развитие и преподаването, Дима Генова завършва магистърската програма "Глобален мениджмънт на околната среда" в Университета в Киото към лабораторията за "Екологично образование". С богат опит в организацията на екологични събития и конференции, както и в разработването на международни образователни програми, тя активно работи за насърчаване на устойчиви практики. Фокусът на кариерата и в последните години е върху управлението на околната среда и подпомагането на бизнеси и институции в прехода към по-устойчиво бъдеще. В момента е част от екипа на Националния екологичен институт като консултант по околна среда.

Полина Дикова: Полина Дикова е специализирала Устойчиви финанси и има опит в областта повече от 3 години като мениджър Устойчивото финансиране във водеща финансова група. Запозната с регулациите в областта на устойчивото финансиране, като съдейства на компаниите за изготвяне на стратегия за устойчивост и ESG оценка. Член е на управителния орган на Еко Клъстер България.

Лиа Йовева: вярва, че действията в областта на климата зависят от активното участие на общността и образованието, формирайки основата на устойчиво бъдеще. Тя е страстен доброволец и защитник на климата и инициира различни проекти, насочени към повишаване на осведомеността относно устойчивостта и Европейския климатичен пакт. Планира разработването на образователни семинари и организирането на събития, които да насърчават диалога относно климата и социалните въпроси.

Димитра Канева: Димитра Канева е актриса, театрален артист и еко активист. Участва в природозащитни кампании от ранна възраст, като с времето най-много започва да я вълнува каузата на климатичната справедливост. Член е на управителния съвет на младежката организация ,,Млади приятели на Земята Европа“ (Young Friends of the Earth Europe). Димитра вярва, че чрез изкуството, и най-вече чрез театъра, можем да се вдъхновим да изградим един по-чист, по-красив и по- справедлив свят. Автор е на спектакъла ,,Земя на копнежи“, който изследва изселването, поради въглищна дейност и връзката на човека с дома му. 

Полина Пенчева: Полина Пенчева е журналист и климатичен активист. Има награда от Дружеството на ООН за България „Млади репортери за мир“, награда „Зелено перо“ и награда за видео репортажи от Браншовата камара на дървообработващата и мебелната индустрия в България. Участва в Програмата на Европейския парламент за обучение на млади журналисти и Програмата за проверка на факти (Fact Check) на Агенция Франс Прес (AFP). Била е редактор в Института за изследване на изкуствата към БАН, където няколко години по-късно се завръща, за да бъде част от екипа в ролята си на RP и редактор. Член на Асоциацията на европейските журналисти – България. Приема за своя основна кауза да повиши информираността в обществото относно зелените политики най-вече на бизнесите и големите организации.

Ивайло Петков: професионалист в областта на политиките по опазване на околната среда с дългогодишен опит в националните политики и политиките на ЕС в тази сфера. Разработва проекти, свързани с възобновяема енергия, зелен водород, смекчаване на изменението на климата и адаптиране към него. Ивайло Петков е изпълнителен директор на Инициатива Мисия Климат, регионална неправителствена организация, която има за цел да допринесе за усилията за адаптиране към изменението на климата и смекчаване на последиците от него на местно, национално и регионално ниво в Югоизточна Европа. Ангажиментите му като посланик на Европейския Пакт за климата включват аспекти на ангажиране на заинтересованите страни, повишаване на осведомеността и обучение.

Мариан Серафимов: образователен медиатор, работещ с млади хора за повишаване на осведомеността относно действията в областта на климата и устойчивостта. Като посланик на Европейския климатичен пакт планира да провежда обществени семинари за намаляване на въглеродния отпечатък, да организира инициатива за озеленяване на градовете и засаждане на 200 дървета, както и да проведе дигитална кампания за вдъхновяване на климатично съзнателно поведение. 

Светослава Симеонова: Светослава Симеонова е инженер и социален предприемач, съосновател и изпълнителен директор на Foody, първата платформa с кауза, която се бори с разхищението на храна в България. Призната за "Sustainable Lady of the Year" (2021) и включена в класацията Forbes "30 under 30" (2023) в категория „Социално предприемачество“, тя работи активно за социална и екологична промяна. През 2024 г. Светослава е избрана за един от двамата младежки делегати на България в ООН. В ролята си на Посланик на Европейския климатичен пакт тя ще работи за изграждане на по-устойчиви общности, популяризиране на кръговата икономика и внедряване на иновации за намаляване на въглеродния отпечатък. 

Марина Стефанова: мултидисциплинарен професионалист, способен да работи в мултикултурна и трансгранична среда. Вярва в устойчивото развитие на пазарите и обществата и иска да бъде част от по-голяма кауза. 

Полина Чортова: застъпник на устойчивите иновации с фокус върху екологичното образование, кръговата икономика и климатичните технологии. Като посланик на Европейския климатичен пакт планира да организира семинари, да разработи образователни ресурси и да ангажира общностите с практически решения за климата. Целта ѝ е да вдъхновява устойчиви практики, като насърчава ресурсната ефективност и намаляването на отпадъците, достигайки до групи в неравностойно положение.

Основната роля на Посланиците на Европейския климатичен пакт е да информират, вдъхновяват и създават взаимовръзки с организации и хора, като предприемат действия в областта на климата в своите общности и мрежи. Очаква се те да предприемат различни действия и да инициират разнообразни активности, с които да допринасят за справянето с климатичната криза. Да насърчават гражданите, организациите и регионалните и национални правителства да са ангажирани с климатичната тема. Посланиците насърчават съответните заинтересовани страни да разгърнат амбициозни мерки и механизми за ускоряване на системните промени. Те споделят информация относно политиката и действията на ЕС в областта на климата.

С хаштаговете #EUClimatePact #MyWorldOurPlanet Клийнтех България, Националният координатор на  Европейския климатичен пакт в България, комуникира едно от ключовите послания на Пакта – животът ни в по-зелен град, държава, континент и планета зависи от малките крачки и действия, които всеки от нас предприема всеки ден. 

Обратно към всички новини от агенциите