Безплатни ПРЕССЪОБЩЕНИЯ И НОВИНИ ОТ АГЕНЦИИТЕ И КОМПАНИИТЕ

Профил

България се подготвя за въвеждането на Депозитна система с обща визия за устойчиво управление на опаковките


United Partners


България се подготвя за въвеждането на Депозитна система с обща визия за устойчиво управление на опаковките

Международна конференция обедини представители на водещи институции, индустрия и експерти

София, 14 май 2025 г. - Първата конференция, изцяло посветена на изграждането и въвеждането на Депозитна система (Deposit Return System - DRS) в България - утвърден в Европа модел за ефективно разделно събиране на опаковки от напитки, се проведе в хотел Sofia Balkan Palace. Събитието обедини ключови участници от институциите, индустрията, неправителствения сектор и международната експертиза, с фокус върху реалните стъпки за стартиране на системата у нас.

В рамките на дискусията, Владимир Иванов, председател на Съюза на пивоварите в България, сподели:
„Изключително важно за нас е, че тази конференция демонстрира силното сътрудничество между задължената индустрия и неправителствения сектор, както и нашата прозрачност пред обществото. Целта ни е ясна – да приложим най-добрите европейски практики у нас и да работим обединено за опазването на околната среда и изпълнението на ангажиментите ни към ЕС по отношение на опаковките. Присъствието на толкова много журналисти днес е ценен знак за обществен интерес и бележи началото на дългосрочна комуникационна кампания за информиране и открит диалог с всички заинтересовани страни.“

Партньори на конференцията са Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България и Съюзът на пивоварите в България - две от най-активните и ангажирани организации, представляващи задължената индустрия по смисъла на Европейското и национално законодателства. Те играят водеща роля в процеса по изграждане на DRS модела, който цели да осигури висока степен на разделно събиране на опаковките и ангажираност на всички участници във веригата - от производители и търговци до крайните потребители.

В тази връзка, Жана Величкова, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България, заяви:
„България има уникалната възможност да изгради своя депозитна система, стъпвайки на доказано успешни европейски практики и върху деветте ключови принципа за ефективна DRS, които са в пълен синхрон с целите на ЕС. За да реализираме този модел, от решаващо значение е правителството и парламентът да гарантират ясна и стабилна нормативна рамка. Само така можем да изградим прозрачна и ефективна кръгова икономика за опаковките от напитки – с участието на всички заинтересовани страни и в полза на обществото и околната среда.“

По време на конференцията бе подчертано, че въвеждането на депозитна система е необходимо, за да бъдат постигнати ключовите цели, заложени в европейските регулации – до 2029 г. поне 90% от пуснатите на пазара  пластмасови бутилки и метални кенчета да са събрани разделно. Участниците се обединиха около разбирането, че DRS е най-добрият инструмент за изпълнение на тези ангажименти - модел, който вече работи успешно в редица европейски държави, сред които Румъния и Словакия.

Особено ценен принос по време на конференцията беше представянето на опита на Румъния - страна с различен мащаб, но със сходни икономическа и социална реалности до тези на България. Румъния успя да въведе DRS за по-малко от две години чрез оператора RetuRO, като само няколко месеца след старта вече постига високи резултати.

Министърът на околната среда, водите и горите на Румъния – Мирча Фекет, бе категоричен:
„Румънската система е втората по мащаб в Европа след Германия. Сложността ѝ идва не само от мащаба, но и от структурата на търговската мрежа и логистичните предизвикателства. Ключът беше в политическата воля и ясното законодателство.“

Системата се базира на ясен принцип: при покупка на напитка в пластмасова бутилка, метален кен за еднократна употреба или стъклена бутилка за многократна употреба с вместимост до три литра, потребителят заплаща малък депозит, който получава обратно при връщането им. Международният опит показва, че това действие финансово стимулира участието на гражданите, повишава събираемостта и насърчава отговорното потребление. А в допълнение, е възможност за хората да допринасят за опазването на околната среда и намаляването на отпадъците.

Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България и Съюзът на пивоварите в България, в партньорство с международни експерти и институции, активно участват в разработването на законодателната рамка и поемат отговорност за финансирането и реализацията на системата, като се основават на добрите практики от други европейски страни. Предлага се създаването на лицензирано от държавата юридическо лице, което не разпределя печалба и чиято единствена цел е да организира финансово и оперативно изпълнението на задълженията на DRS от името на производителите и вносителите на напитки.

Алис Никита, президент на Националната асоциация на безалкохолните напитки в Румъния, също сподели опит:
„Системата не бива да се въвежда прибързано. Кратките срокове водят до по-високи разходи и грешки. Необходимо е време, ясни правила и постоянен диалог с правителството, за да работи устойчиво.“

Целта е да се изгради система, която да гарантира постигане на целите за разделно събиране при пълна прозрачност, точна отчетност, ефективност и при най-ниска цена за потребителя.

Джема Уеб, изпълнителен директор на оператора RetuRO, допълни:
„Сътрудничеството и доверието са критично важни. Всички заинтересовани страни трябва да работят заедно с обща цел. Изграждането на надеждна ИТ платформа е от огромно значение. Всяка опаковка в системата трябва да може да бъде проследена – в противен случай има риск от измами.“

Сред темите, разгледани детайлно по време на събитието, беше и новият ключов Регламент на ЕС за опаковките и отпадъците от опаковки (Regulation (EU) 2025/40 on packaging and packaging waste), който има директно приложение в българското законодателство.

Участниците подчертаха, че националната законодателна рамка трябва да бъде напълно съобразена с изискванията на Регламента и да гарантира лесно и удобно участие на потребителите в системата, приоритетен достъп на производителите до събрания материал с цел постигане на модела „бутилка в бутилка“ и ползи за околната среда и местните икономики.

Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия, също се включи активно в дискусията:
„Важно е да се изгради стабилна логистична инфраструктура за търговците, особено за дребния бизнес. Само така ще гарантираме доверие и високи резултати. Темпът на работа трябва да се ускори - системата има нужда от политическа воля и институционално действие.“


Конференцията подчерта необходимостта от въвеждане на Депозитната система в България като стратегически отговор на завишените национални и европейски изисквания за устойчиво управление на опаковките. С ясно разбиране за тези очаквания, Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България и Съюзът на пивоварите в България поемат водеща роля, като работят активно за изграждането на прозрачен, справедлив, ефективен и достъпен модел в партньорство с търговците на дребно, институциите, екологичните организации и всички заинтересовани страни. Със своята експертиза, дългосрочна визия и готовност за инвестиции, производителите и вносителите на напитки демонстрират, че индустрията е стабилен и отговорен съюзник в реализирането на националните екологични цели и развитието на модерна кръгова икономика.

„Изграждането на устойчив модел не е еднократен акт, а процес, който изисква визия, партньорство и отговорност от всички страни“, заяви в заключение Жана Величкова, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България.

Обратно към всички новини от агенциите