Община Ардино обновява туристическите си атракции
PR Sales

Родопската община Ардино обяви, че е започнала подготовката на кандидатурата си за участие в петото издание на инициативата на Световната организация по туризъм към ООН "Най-добрите туристически селища".
Идеята на международната програма е не просто да оцени и защити селските райони, местните традиции и природа, но и да насърчи устойчивия туризъм в малките общини, каквато е и Ардино. И ако в недалечното минало основният поминък на населението беше тютюнопроизводството, напоследък хората в малката и красива родопска община се обръщат все по-често към туризма. Хотелите и къщите за гости се множат, а също и атракциите, свързани с еко и селския туризъм. "Ардино и районът през последните години започна да привлича повече гости", заяви Танер Чобанов, уредник на Общинския музей в града и добави, че околностите изобилстват с интересни забележителности:
"Най-популярната дестинация в Ардино е Дяволският мост, който отстои на 10 км от центъра на града. Самият мост е паметник на културата от национално значение. Построен е в началото на XVI в. по времето на султан Селим. През него е минавал път, който е свързвал Горнотракийската низина с Беломорието. Миналата есен открихме и алпийски тролей (zipline) пред самия мост, минаващ над реката, с дължина 280 метра и височина около 17 метра. Тази нова атракция се радва на голям интерес както сред младежи, така и сред деца, тъй като създава вълнуващо преживяване, без да е прекалено екстремно" – казва Танер Чобанов.
Гъста мрежа от пешеходни пътеки отвежда туристите до красиви кътчета на Родопите. Туроператори и местни приключенски клубове пък организират спускане с канута или с надуваеми лодки по течението на река Арда. "На територията на община Ардино река Арда образува най-красивите си завои, т.нар. меандри. А един от най-популярните меандри се намира на язовир Кърджали – известния "Завоя" – казва Танер Чобанов. – Миналата година над този естествен феномен изградихме площадка за наблюдение, от която посетителите могат спокойно да се любуват на меандъра. Върху самата скала, на върха на меандъра, личат и останки от късноантична и средновековна крепост. Идеята на общинската управа е да социализира крепостта чрез изграждане на лифт, който да свърже долината със самата крепост и да улесни туристическия достъп. Но проектът все още очаква финансиране."